Helena Kvist nosti Visan asetettuun mitalitavoitteeseen

Sarjan 48 kiloa otti nimiinsä Mrs Powerlifter Raija Jurkko tekemällä 417,5 kg, ja piti samalla Sanna Apulin takanaan.

Naisten sarjojen tasaisin taisto nähtiin 52kg sarjassa, jossa kärkikolmikko oli viiden kilon sisällä ja mitaleiden väri ratkaistiin vasta viimeisillä vedoilla. Mestariksi Mervi ”Mepa” Sirkiä 410kg yt:llä.

Sarjassa 56kg odotettiin Virpi Kehäsen mahdollista hyökkäystä jopa SE-rautojen kimppuun. Toisin kuitenkin kävi. Virpi joutui jättämään kisan sikseen kipuilevan selän vuoksi. Seurakaveri Helena Kvist piti kuitenkin seuran värejä kunniakkaasti yllä, ja nosti mestaruuteen ennätyksellään 365kg. Helenan mestaruus tiesi kotikisojen kolmatta kultamitalia sotkamolaisten kaulaan. Seuran asettama mitalitavoite täyttyi!

Mervi ”Mepsu” Rantamäki oli naisten sarjan paras nostaja wilksin pisteissä mitattuna. Mepsu osoitti mainiota tuloskuntoa kyykkäämällä 200 kilon kerhoon SM-tasolla, penkkaamalla hienosti 107,5kg ja onnistuneiden nostojen saldoksikin tuli kahdeksan. Vain viimeinen maastanosto 195 kilosta epäonnistui, mikä olisi onnistuessaan tiennyt Suomen ennätystä. Mepsu on kuitenkin sarjavalinnassaan oikealla tiellä, ja SE on pian tosiasia.

Sarjan 67,5 kiloa voitti Sibbo-Vargarnan Susanna Virkkunen nostaen 475 kiloa. Virkkunen nosti penkiltä SE:n 135 kiloa. Nuori Henna Siirilä sinnitteli hyvin, mutta Susanna penkkitehot olivat vielä liikaa.

Sarjan 75 kiloa suvereeni mestari oli Savonlinnan Jyryn Riikka Ylitalo. Riikka kasasi lopputyön työstämisen lomassa naisten kovimmat yt-raudat 525 kiloa. Ylitalo veti maasta SE:n 215 kiloa. Myös penkissä Riikka havitteli penkin SE-rautoja, ja vasta juryn puuttuminen peliin aiheutti kolmosnoston hylkäyksen.

Sarjan 82,5 kiloa voitti Pietarsaaren Voimailijoiden Sanna Heikkinen tuloksella 432,5 kg.

Sunnuntain ainoana miesten sarjana kamppailtiin 90 kiloisten mestaruudesta. Ennen kisaa veikkaukset mahdollisesta voittajasta jakaantuivat useamman nostajan kesken. Kokenut Pajarin Puntin Hannu Malinen näytti jälleen kerran nuoremmilleen kaapin paikan, kasasi 800 kilon yhteistuloksen ja otti jo 44. sm-mitalinsa. Hopealle nosti vuoden aikana liki 20 kiloa painoaan pudottanut Sievin Hannu Kopola.

Sotkamon 100v juhlakisat saivat erinomaisen palautteen, mikä tietenkin lämmitti järjestäjien mieltä. Tapahtumaan haluttiin panostaa, sillä koimme, että pelkästään juhlakisan myöntäminen meille oli kunnian osoitus seuraamme kohtaan.

Näillä näkymin Visa pitää sm-kisajärjestelyissä välivuoden. Vuonna 2011 on kulunut 20 vuotta siitä, kun Visa järjesti ensimmäiset SM-kisansa. Ja silloin on vuorossa uudet kujeet!