Vuosikokouksen infoa

Visan vuosikokous pidettiin tänään Lähivakuutuksen kokoustiloissa Sotkamossa. Seuran jäseniä oli kokoontunut kymmenen henkilön vahvuinen iskuosasto.

Sääntömääräiset asiat

Sääntömääräisinä asioina käsiteltiin muun muassa vuoden 2007 toimintakertomus, tilinpäätös ja tilintarkastuskertomus. Vastuuvelvolliset saivat tili- ja vastuuvapauden. Seuran sihteeri valittiin edustamaan seuraa Suomen Voimanostoliiton syyskokoukseen, vuosikokoukseen ei lähetetä ketään. Hallituksen sääntömuutosesitys (14§) hyväksyttiin yksimielisesti.

SM-kisahakemus juhlavuodelle 2009

Kokouksessa ennakoitiin tulevan juhlavuoden asioita. Päätettiin perustaa erillinen juhlatoimikunta, johon kuuluvat hallituksen jäsenien lisäksi Jari Niskanen. Päätimme hakea vuodelle 2009 yleisen sarjan voimanoston SM-kisoja. Juhlavuoden kilpailuun olisi luvassa kovaa satsausta, muun muassa mahdollinen kisojen televisiointi.

Kuluvan vuoden asioita

Seuran tämän vuoden leiri pidetään syksyllä Sotkamossa. Leirin osallistujat rajataan seuran jäseniin. Leirin sisällöistä on käyty alustavia suunnitteluja Tapani Orhan kanssa. Päätettiin lisätä kisakalenteriin penkkipunnerruskilpailu marraskuun loppuun. Virkistyspäivän info lisätään lähiaikoina kalenteriin.