Virkistyspäivää vietettiin Särkisellä

Visan virkistyspäivää vietettiin aurinkoisessa kevätsäässä Sotkamossa. Särkiselle kokoontui 25 seuran nostajaa, huoltajaa, toimihenkilöä ja perheen jäsentä.

Innokkaimmat kirmasivat Särkisen jäälle jo aamutuimaan. Edes auringon paiste ja Vuokatin rinteiltä kantautuneet rinnekonsertin rytmit eivät houkutelleet pilkkijöille Pietarin kalansaalista. Pilkkikisan saldo oli muutama kymmentä sinttiä, ja yksi lähes varma kirjo, joka karkasi. Tämä ei kuitenkaan lannistanut tunnelmaa. Jäältä kantautui iloinen puheen sorina ja naurun remakka, kun visalaiset kertasivat alkutalven uurastustaan. Leikkimielisen pilkkikisan miesten sarjan voitti Markus ja naisten sarjan sisukkaimmasta yrityksestä palkittiin Päivi.

Päivä jatkui mukavalla yhdessäololla, kortin lyömisellä, makkaran paistolla, saunomisella ja seurustelulla. Vanhainkoti Himmelistä tilattu päivälliskeitto oli erittäin maittava. Visa halusi tällä tavoin osoittaa kiitollisuutensa kaikille seuran toiminnassa mukana olleille. Kiitos!