Kauden päätösjuhla ja syyskokouksen päätöksiä

Pikkujoulupenkkareiden yhteydessä vietettiin kauden päätösjuhla pikkujoulujen sekä syyskokouksen merkeissä.

Vuoden 2015 parhaaksi urheilijaksi valittiin Pekka Kulju, joka penkkipunnersi SM-hopeaa miesten 93kg sarjassa. Vuoden parhaaksi junioriurheilijaksi valittiin edellisvuoden tapaan Krista Määttä, jonka meriittilistaan lukeutuu klassisen voimanoston nuorten MM-pronssi, EM-hopea sekä SM-kulta ja naisten SM-pronssi. Tämän lisäksi Määttä voitti varustepuolella nuorten voimanoston SM-kultaa sekä tehtaili 12 Suomen ennätystä. Palkinnoksi saavutuksistaan seura muisti parhaita urheilijoitaan perinteisellä lautasella, sekä Keskustan Lihashuoltamon hierontalahjakorteilla. Vuoden seuratyöntekijänä palkittiin Hannu Oikarinen.

Myös Sotkamon kunta muisti kansainvälisillä lavoilla menestyneitä Visalaisia. Sotkamon kunnan stipendit ojennettiin Aira Knutarsille (veteraanien EM-kulta), Jari Niskaselle (veteraanien MM-pronssi), sekä Krista Määtälle.

Syyskokouksen merkittävimpänä päätöksenä valittiin hallitus vuodelle 2016. Edelliset viisi vuotta seuran puheenjohtajan nuijaa heiluttanut Timo Salminen jättäytyi hallituksen rivijäseneksi ja tulevan kauden puheenjohtajaksi valittiin muutaman vuoden ’hallitustaukoa’ viettänyt seuratyöveteraani Jari Niskanen. Sihteerinä kaksi kautta toiminut Ville Niskanen jättäytyi niinikään hallituksen jäseneksi, ja uudeksi sihteeriksi valittiin Jaana Kilpeläinen. Muut hallituksen jäsenet olivat edelliseltä kaudelta jatkava Pekka Kulju, sekä uusina jäseninä Hannu Oikarinen ja Riikka Kemppainen.

Seuran jäsenmaksuun tehtiin myös pieni indeksikorotus. Uusi jäsenmaksu on 50 euroa henkilöltä ja 100 euroa perheeltä.

Hallitus v2015 toivottaa seuran jäsenistölle voimakasta joulua ja uuttavuotta!