Piinapenkissä Erno Paavola

Kuka olet? Kerro itsestäsi ja läheisistäsi.

Erno Paavola 23-vuotias kirvesmies vuokatista. strategiset mitat on 169cm ja n.76kg… Perheeseen kuuluu muijan tekele sekä -07 lokakuussa syntynyt tytön tyllerö.

Minkälainen olet luonteeltasi?

jaa-a joku muu osais tähän varmaan paremmin vastata mutta tunnollinen(treenaaja) hiukan rämäpää… aina pitää olla vauhtia ja vaarallisia tilanteita. Kilpailu vietti taitaa myös vaivata vähän väliä. Ja yleensä huumorilla pärjää melko pitkälle!

Mitkä asiat ovat tärkeimpiä elämässä?

Perhe, Terveys, harrastus ja kaverit

Kerrotko urheilutaustastasi? (Mitä olet harrastanut voimanoston lisäksi?)

Isän kautta tuli jo ihan pienestä asti pyörittyä kaiken maailman urheilu kilpailuissa… jalkapalloa, juoksua, hiihtoa, hivenen kamppailu lajeja… aina jotakin!

Miten tulit löytäneeksi voimanoston? Minkä ikäisenä aloitit ja paljonko nyt on treeniä takana?

Aloitin sillä peruskuviolla että pelkkää penkkiä ja hauista joskus 14-15-vuotiaana. Penkissä huomasin nopeasti olevani lahjakkaampi kuin moni ikäiseni… Ylä-asteella nostin 100kg penkistä ilman kunnon harjoittelua ja painoakin taisi olla reilusti alle 60kg. Visan salille eksyin vasta hiukan myöhemmin ja siellä tovin treenattuani kiskoin Niskasen Jaria hihasta että miten olis mahdollista päästä kilpailemaan! Nyt on 5 vuotta täynnä Visan vakiokalustossa!

Minkälaista on treenisi ja treeniohjelmasi (kausittain tarvittaessa eroteltuna)? Onko harjoittelusi muuttunut vuosien varrella? Treenaatko systemaattisesti ja onko sinulla valmentajaa? Kuka suunnittelee ohjelmasi?

Treenaan mielellään salilla kauan… jopa 2tuntia 30min ja treenaan lähes aina ”kovasti” sekä pääliikkeen että apuliikkeet. Harjoittelu on muuttunut ehkä siten että suunnittelen treenit tarkemmin ja teen kaiken nousujohteisesti. Aloitan peruskuntokauden todella alhaalta ja pitkillä sarjoilla. Nykyiset ohjelmat ovat penkin osalta täysin omia tuotoksia mutta kyykkyyn ja vetoon kokoontuu erillinen heimo neuvosto niitä suunnittelemaan! Eli poimin kaikilta vähän jotain ja kasaan niistä jotain minkä kuvittelen itselleni sopivan!

Minkälaiset tulokset sait ensimmäisessä virallisessa kilpailussasi? Milloin tämä tapahtui? Minkälaiset muistot sinulle jäi ko. kisasta?

Se tapahtui 2003 tammikuussa ja jo helmikuussa olin penkki SM:kisoissa nostamassa jyväskylässä… Kisoissa sain hopeaa tuloksella 120kg sarjaan miesjuniorit alle 20wee 67,5kg. Tuolloin ei Visassa vielä muita junnuja ollut. Voimanosto tuli vasta 2005 kesästä mukaan treenaukseen ja jo 2006 helmikuussa voitin Suomenmestaruuden Mjr. alle 23 vuotta 67,5kg Sotkamon kotikisoissa. Molemmista kisoista jäi vain nälkä joka kasvaa syödessä!

Oletko kokenut urallasi pettymyksiä? Jos olet, kerro tarkemmin.

Suurin pettymys on ollut vuoden 2007 minulle viimeiset junnujen voimanoston SM:kisat joissa jäin reilusti tasostani ja samalla maajoukkueen edustuspaikasta… Siellä tuli todettua miten kovasarja seiska femma on! 4 ukkoa teki EM kisa rajan ylittävän tuloksen! Loukkasin kyykyssä hiukan selkää ja se sitten näkyi vedossakin…

Mikä on lempilajisi? Miksi?

No kyllähän se tuo penkki on… se kehittyy ja sitä on mukava treenata. Ja kisoissa se kompensoi niin mukavasti heikompaa kyykkyä ja vetoa!

Mikä motivoi sinua harjoittelemaan?

KEHITYS ja ne pienet porkkanat mitä itse on itselleen asettanut!!!

Miten huolehdit lihashuollosta ja levosta? (Teetkö palauttavia harjoitteita, venytteletkö, käytkö hierojalla tai jotain muuta? Montako lepopäivää pidät keskimäärin viikossa?)

Venyttelyä ja hierontaa pidän tärkeänä… Käyn myös tekemässä palauttavia kävely lenkkejä silloin tällöin! Töissä tulee tuota liikuntaa ihan tarpeeksi. Lepopäiviä tulee viikossa 2-3kpl

Noudatatko ruokavaliota ja kuka sen suunnittelee? Kuinka tärkeänä pidät ruokavalion merkitystä?

Mamma pitää ruokavalion kohdallaan… syön lähes kaikkea mutta mielestäni hyvinkin terveellisesti! esim. salaattia syön joka päivä. Tietysti herkuttelukin kuuluu asiaan pääsääntöisesti viikonloppuisin.

Minkälainen luonne pitää olla, että pärjää voimanostossa? Mitä mieltä olet henkisestä kantista voimanostossa?

Monesti sitä odottaa että pitää saavuttaa kaikki nyt ja heti mutta pitkäjänteisyydellä tavoitteet saavuttaa tavoitteet varmasti… eli sinnikäs perään antamaton puurtaja! tai vaan todella lahjakas 😉 Henkinen kantti on asia jos itselläni on ehkä eniten parannettavaa tällä osa alueella.

Missä treenaat? Onko salillasi paljon nostajia ja onko teillä hyvä ryhmähenki?

Treenaan Visan salilla. Liiankin hyvä kun välillä treenit menee ihan seurusteluksi… Salilla käy runsaasti monenmoista treenaajaa.

Onko sinulla ”idoleita” tai henkilöitä, jotka ovat merkittävästi vaikuttaneet sinuun urheilijaurallasi?

Kyllä niitä on ja kaikki löytyy ihan oman seuran sisältä! Ketään nimeltä erittelemättä. Monesti harmittaa seuran kansainvälisyys kun moni nostaja asuu muualla. Hyviä treeni kavereita olis seura täynä.

Mitkä ovat parhaat saavutuksesi voimanostossa ja mitkä ovat parhaat tuloksesi?

Paras saavutus tietysti tuo ainoa SM kulta mjr 23-vuotta 2005 tulos 562,5kg mutta yhtään heikompana tuloksena en pidä 2007 SM:ien 4. sijaa tulos 612,5kg ja kehitystä 50kg edellisvuodesta sekä EM kisa raja ylitetty selvästi! Parhaat tulokset tällä jk 237,5kg pp 185kg mv 232,5kg yt 642,5kg

Mitkä ovat lähitulevaisuuden tavoitteesi?

Yleiseen siirtymisessä voimanosto SM kisoissa 4. joukkoon ja penkkipunnerruksen SM kisoissa mitali!

Mitkä ovat pitkäntähtäimen tavoitteesi tulosten ja saavutusten osalta?

Ensivuoden aikana rikottavat tavoitteet: Yhteistulos 700kg ja penkissä 200kg

Onko sinulla muita harrastuksia?

Mönkijällä ajelu ja Kuningas Boan lihotus…

Mitä neuvoja annat aloittelijoille ja mitkä ovat suurimmat virheet mitä voit tehdä?

Pohjat pitää tehdä kunnolla ennen kuin ruetaan edes kokeilemaankaan isoja rautoja ja tukilihaksisto kuntoon ensiksi ja mielellään jonkun kokeneemman ohjauksessa aluksi treenaus! Ohjelmalla on mielestäni suuri merkitys jo alussa että treenauksessa on jotain johdonmukaisuutta!